A célok elérése így lesz akadálymentes
Motivációs tippek a célok megvalósítása felé vezető út felénél.
Ahhoz, hogy új lendületet vegyél, néha meg kell állnod. Ez pontosan igaz a célok megvalósítása során, és bizony szükségszerű, amikor nem az elvártak szerint jönnek az eredmények. Pláne akkor, ha már a kiégés ellen is tenned kell valamit.
Te hogy vagy ezzel? Könnyedén haladsz a kitűzött célok felé?
Mert ha igen, akkor most megerősítelek és felgyorsítalak a helyes úton. Ha viszont beragadtál vagy csak döcög a megvalósítás, akkor új lendületet vehetsz.
Egy futballmérkőzés félidején gyakran az öltözőben dől el, hogy ki nyeri a meccset. Talán egy edzői motiváció aktiválja az addig rejtett képességeket. A célok megvalósításának folyamatában egyszer te is eljutsz a félidőhöz, amikor érdemes lesz mérlegelned az addigi teljesítményedet és új motivációt szerezni.
Az alábbi motivációs tippcsokor egy pilisi erdőben készült hangfelvétel írásos lenyomata. A felvétel linkjét megtalálod az oldal végén további hasznos forrásokkal kiegészítve.
A motiváció illékony energia. Abban segítek, hogy folyamatosan röppályán maradhass a célok megvalósításában. Most itt az alkalom, hogy megújult erővel folytasd a második félidőt. Gyerünk!
1) Környezetváltozás
Változtass a megszokott környezeteden! Egy új hely frissítő hatású testileg és lelkileg egyaránt. Mintha az állott vizet frissre cserélnéd. Ez önmagában orvosság a lelkednek.
A kreativitás fejlesztése miatt kritikusan fontos a külső, támogató körülmény megválasztása vagy kialakítása. A kreativitás az élet minden területén lényeges képesség. Valami újat alkotni vagy jobbá tenni, ami nem vagy csak kevésbé jól működik.
Lássuk be, a külvilág hat ránk, befolyásolja a közérzetünket, a jóllétünket, és a hatékonyságunkat. A külvilág lelki békét fokozó hatásáról az ötös pontban írok.
2) Rugalmasan a részidőkkel!
Az egy éves távra kitűzött céljaid megvalósításának nagyobb felülvizsgálatát félúton végezd el. Az idővonalon ez egyfajta semleges pozíció, pont ugyanannyi idő van még előre, mint amennyi hátra. Határozz meg további részidőket is, amelyek eredményei alapján bátran igazíts a terveden!
Legyél rugalmas, az év során bármikor kitűzhetsz új célokat. Ezek bármilyen időtávra szólhatnak. A megvalósítási terved szerint látható, hogy mikor jön el a félidő. A focis példa helyett választhatsz más sportágat is, ahol harmadok vagy éppen negyedek vannak. A lényeg az, hogy időközönként értékelj.
3) Mérj!
Ha már ennyire sportos a hasonlat, akkor a részidőkről is beszélni kell. Azaz, a célkitűzés után mennyi idő alatt jutsz el egy előre meghatározott szakasz végére, a negyedéhez, feléhez, majd a teljesítéshez.
Két mérőszámot vegyél alapul:
- Adott idő alatt mit értél el
- A kívánt eredményt mennyi idő alatt teljesítetted
A mérés elősegíti a fejlődést, mert tudatosítod a haladás ütemét, és így jó döntést tudsz hozni a következő lépésről. Emlékezz, a célok elérése érdekében a legfontosabb lépés mindig a KÖVETKEZŐ LÉPÉS.
4) A célkitűzés tökéletesítése
Érdekes megfigyelés: a közeli célokat hajlamosak vagyunk túl magasra, a távolabbiakat azonban túl alacsonyra állítani a bennünk rejlő lehetőségekhez képest.
Ezen érdemes elgondolkodni, mert a távoli célok egy nyomós ok miatt fontosabbak, mint a közeliek. Ez pedig a motiváció.
A távoli cél sokkal motiválóbb, mint a közelebbi célok, lévén az aktuális helyzetünkből nézve sokkal többet is ígér. Ez az ígéret hatja át a munkakedvünket, amikor a közeli céljainkért dolgozunk. Feltéve…
Feltéve, ha ezek a közeli célok harmóniában vannak egymással, azaz egymást erősítve a távolabbi nagyobb cél irányába néznek. Másképpen fogalmazva, egy szinergikus kört alkotnak, elősegítve a nagyobb cél megvalósítását.
A közeli célok kudarca ellehetetlenítheti a távoliakat, de minimum még távolabbra tolhatja. Ez világos. Ugyanakkor a távoli célok hiánya vagy gyengesége csökkentheti a közelebbi célok felé érzett motivációt.
Praktikusan a javaslatom röviden az, hogy tűzz ki egy nagy ötéves célt, amit támogass több egy éves céllal. Ha még nincs meg a nagy motiváló célod, akkor tedd fel az alábbi kérdést és járj el a bevált gyakorlat szerint:
5) Nyugalom, csend, tér
A felgyorsult élettempónkban erős a sürgetettségi kényszer, ezért mindent gyorsabban akarunk. És ha nem kapjuk meg elvárt időben, akkor fokozódik az ingerlékenység. Csak nézz körül vagy egyenesen a tükörbe! Ez a tempó hosszú távon fenntarthatatlan, mert kiégéshez vezet.
Ha túl intenzív életet élsz, akkor nehéz megnyugodni, még akkor is, ha vágysz rá. Amíg azonban a belvilágod elnyugtatása nem megy önerőből, addig a támogató környeznek nagy jelentősége lesz.
Néha nem is olyan könnyű egy csendes zugot találni, ahol egyedül tudsz lenni — pláne, ha családos vagy. Bizony, az egyedüllét is kezdeti feltétele a lelki béke megtalálásának.
Évtizedek óta a természetben dolgozom teljes magányban. A technika ezt ma már támogatja. Itt én döntöm el, hogy mikor pörgetem fel a gondolataimat, és azt is, hogy mikor csendesítem le. Tökéletes.
Ahogy a lenti felvételben is hallhatod, engem a természet támogat. A természet békéje segít megtalálni és fokozni a nyugalmamat. A nyugalom meghívja a csendet, amely nem csupán a külső zajok vagy beszéd hiányát jelenti, hanem sokkal inkább a belső zavaró gondolatok és monológok elcsendesedését.
Minél inkább megerősödik bennem a nyugalom és a csend, annál nagyobb teret kapok a tettek, szavak és gondolatok szintjén. Nyilvánvaló, hogy a gondolatok szintje, azaz a tudatom szabadsága a legfontosabb, lévén ez határozza meg a testi cselekvésemet és a szavaimat.
A tudati szabadságom fordítottan arányos a bennem kavargó érzelmek és gondolatok keverékének mennyiségével. A belső nyugalom tehát a tudatom szabadságát, vagyis terét nyitja meg számomra, amely a kreativitás kimeríthetetlen forrása.
Számodra milyen az ideális környezet?
A te életed a te életed! Jó, ha te is találsz magadnak alkalmakat a befelé fordulásra, amikor egyszerűen szólva „rendezed a soraidat”. És hogy a tárgynál maradjunk, most elsősorban nem a spirituális szempontokra gondolok — bár azok a legfontosabbak -, hanem a célokra és a kapcsolódó tervekre.
Szóval, keríts alkalmat a visszavonulásra, akármennyire keveset is, de rendszeresen! Kelj fel reggel fél órával korábban, vagy feküdj le később, amelyik könnyebb. Vagy maradj 10 perccel tovább a fürdőszobában. Megértem, ha sok a dolgod, de ha igazán akarod, akkor menni fog.
Legalább a céljaid megvalósításának részidején állj le egy rövid időre!
6) A célok tervezése legyen folyamatos
A célok nem mindig valósulnak meg pont úgy, ahogyan kezdetben elképzeltük. Tapasztalatom szerint szinte soha. Akkor meg minek a célok tervezése, pláne ha időközönként úgyis módosítjuk a tervet? — kérdezhetnéd.
A tervezés fontosabb a tervnél, mert az is szükséges alkotórésze a megvalósításnak. Amikor láthatóvá teszed valamilyen formában a célok elérése felé vezető utat (papíron vagy képernyőn), akkor a kreatív, alkotó energiádat hozod működésbe. Tehát, a megvalósítás szempontjából a tervezés egyenértékű a tényleges kivitelezéssel. A terv egy pillanatnyi megvalósítási utat mutat, a tervezés azonban a folyamat része.
A célok tervezése önmagában egy remek játék. Imádom a szőnyeg méretű papírt, a sok színes filctollat. Amikor a földön hasalva írok, rajzolok, bekarikázok, vonalakat húzogatok, akkor különös szabadságot érzek, mert épp a jövőmet teremtem.
Az újratervezés kulcsa a rugalmasság, vagyis a múlt elengedése és nyitottság a jövő felé. Itt nincs helye a bűntudatnak, mert szó szerint egy tiszta lappal mehetsz tovább. Úgy értem, egy telerajzolt lappal. A kiindulási pont, legyen az bármilyen is, mindig a jelen állapot.
Nézd át az elmúlt időszakot!
Azonosítsd, ami teljesült, és ami nem vagy csak részben. Milyen akadályokat sikerült leküzdeni, s melyeket nem? Okokat és összefüggéseket keress.
Az eddigi haladás irányából, tempójából és hatékonyságából kikövetkeztetheted a megvalósítás várható határidejét, valamint a korábbi határidők eredményeit. Ez a realitás. Ha elégedett vagy az előrejelzéssel, akkor folytasd ugyanúgy, ha nem, akkor változtass a megvalósítás módján és intenzitásán!
Reálisan tervezz!
Lásd be, ha egy adott tempóban és módon haladsz, akkor csak annak megfelelően érhetsz célba. Ez túl evidensen hangzik, mégis sokan többet várnak attól a teljesítménytől, amit hajlandóak kipréselnek magukból. Lélektanilag mindez a következő hatással jár:
“Az elérhetetlen cél odafelé nézve motiváció, visszafelé pedig önámítás.”
A következmény belső konfliktus, csalódás, megbánás, kiábrándulás, amely persze negatív hatással lesz a további teljesítményre, és a cél egyre inkább egy ködös vágyálommá válik.
Egy újratervezés során kiváló lehetőség nyílik az önismeret fejlesztésére. Mire vagy képes; melyek az adottságaid; mire vagy hajlandó; mik az erősségeid és gyengeségeid; mire van szükséged; mire vágysz… és a kérdéseket hosszan lehetne sorolni. Sorold is, mert az önismeret a legnagyobb bónusza a vizsgálódásnak.
A tervezésed és annak időszakos felülvizsgálatakor egyformán érvényesek azok a tényezők, amiket az előző, tervezési részben már elmondtam.
Javaslom, majd újra fuss át az alábbi írásomon! Az ott található egyszerű gyorstervezőből nyomtass ki egy újabb példányt és töltsd ki! Figyeld csak meg, mennyivel több magabiztosságot, és stabilitást érzel majd utána. Tudod, a célok leírása növeli az elkötelezettséget, s az pedig fokozza a teljesítményt. Íme:
7) A legtöbb cél megvalósítása látszólag nem lineáris
A hangsúly a látszólagosságon van! Tény: ha dolgozol a célok megvalósításán, akkor a folyamatosság megvan. Viszont ez sok esetben nem látszik, például a bevételed nem növekszik.
A befektetett munka későbbi megtérülése próbára teszi a kitartásodat. Ez önmagában is nehézség. Ekkor van szükség annak tudatosítására, hogy a folyamat megvan. A motiváció megtartásában segít a tervezés, valamint a másodlagos eredmények mérése, amelyek láthatóvá teszik a láthatatlant.
Türelem és bizalom!
A céltudatos munkát megtartva bízz a megtérülésben. Ha babot főzöl, akkor pontosan tudod, hogy mikor fog megpuhulni. Nem előbb és nem is később, pont a megfelelő időben készül el. A türelem és a bizalom kéz a kézben jár. A kettő közül a bizalom fontosabb, mert az erősíti a türelmet.
Hol van a bizalom forrása? Benned. A neve:
8) Önbizalom
Magabiztosságra van szükség a célok elérése során. E szükség megköveteli a kommunikáció fejlesztését, mert a siker elsősorban a másokkal való együttműködéstől függ.
Minden virágzó kapcsolat alapja a bizalom, legyen az két személy, egy nagyobb társaság, vagy akár egy társadalom. Az adott közösségben csak akkor nő a bizalom, ha a kommunikáció szabad teret kap, azaz mentes a torzulásoktól és a helyzetnek megfelelő.
Van azonban egy fontosabb bizalmi réteg, amely csak egyetlen személyről szól. Rólad. A bizalom legmélyebb rétege az önmagaddal való kapcsolat minőségét jelenti. Ez az önbizalom esszenciája, amely az önismeret fókuszpontja. A magabiztosság csupán ennek a mély belső bizalmi kapcsolatnak a kivetülése a cselekvés három szintjén: tettekben, szavakban és gondolatokban. Belátható tehát, hogy a magabiztosság nem azonos az önbizalommal.
Vizsgáld meg az együttműködéseidet az elmúlt időszakaszra rátekintve. Amennyiben úgy ítélet meg, hogy a célok megvalósítása érdekében a folytatásban finomítani kell az együttműködések minőségét vagy fokozni a mértékét, akkor azon túl, hogy meghatározod a szükséges külső változtatásokat, határozd meg a belsőket is.
Az együttműködést építő kommunikáció fejlesztéséhez elengedhetetlen az önbizalom növelés. E belső munkához külön tananyag áll a rendelkezésedre, amelybe az alábbi írás ad bevezetést:
9) Szerezd vissza a kezdeti lelkesedést!
Még a motivált és rutinos célmegvalósítók is néha veszítenek a lelkesedésből. Mit szóljanak akkor a tapasztalatlan kezdők?
A célok kitűzése idején — mindegy, hogy az év melyik szakaszában jársz — a szárnyaló gondolataid felemelnek. A megvalósítás során azonban több nehézséggel találkozol, mint amelyekre az elején papírforma szerint számítasz. Ez leránthat a földre, és elveheti a kedvedet.
Megoldás? Menj vissza a tervhez! A nehézségek újabb információkkal gazdagítanak, amelyeket számításba véve változtass a megvalósítási irányon és módon. Így akár még gyorsabban is haladhatsz a cél felé. Gyakran a megérkezéskor visszatekintve derül ki, hogy a korábban akadálynak látszó körülmények és dolgok kifejezetten elősegítették a cél elérését.
Félúton már valóban látszik, hogy az év vége hamarabb eljön, mint ahogyan a kezdetén gondoltuk. Nincs végtelenül sok idő a megvalósításra.
A célok kitűzésének pillanatában még semmi jelentősége a kitartásnak, csak lelkesen leírjuk és megtervezzük. Viszont félidőben, mondjuk 6 hónap múlva már kritikus tényező, hogy mennyire vagy kitartó. Pláne akkor, ha még nincsenek látható eredmények.
Ezért fontos, hogy érzelmi kapcsolatot teremts a céloddal. Vagyis gyakran, minden nap, amikor dolgozol érte, tudatosítsd és éld át, milyen az, amikor már megvalósult. Ez egy pszichológiai trükk, de működik.
A motivációdat tovább fokozza, ha az egyéves céljaid támogatják a távolabbi céljaid megvalósulását. Így duplán nyersz.
Például ha a személyes célod az anyagi biztonság, akkor az egy remek cél önmagában is, de még jobb, ha alapja egy sokkal nagyobb célnak, amelynek már feltétele az anyagi biztonságod. Minél messzebbre látsz, annál messzebbre jutsz.
Azért jó félidőben lenni, mert ez nem egy érzelmileg felfokozott időpont. Legalább is két szempontból nem az. Ekkor nincs helye a bűntudatnak, hiszen ugyanennyi idő még hátra van, bármi történhet. Valamint megfontolt, józanabb döntéseket tudsz hozni, az addigi tapasztalataid alapján.
10) A blokk feloldása: dönts!
Akkor hát? Elő azzal a papírral és láss neki mielőbb! Emlékszel, az életed irányítása a szabadságot adja a kezedbe. A tervezés pedig közvetlenül az irányításról szól.
Hozz össze minden megszerezhető információt, keress összefüggéseket, állíts fel fontossági sorrendet és időzíts. Bízz abban, hogy a gyümölcs szépen, fokozatosan beérik.
A döntés egy fontos lépés. Dönts úgy, hogy változtatsz a haladásod ívén, vagy dönts úgy, hogy minden marad a régiben.
A lényeg maga a döntéshozatal, ettől marad a kezedben az irányítás, vagy így szerezheted vissza. A döntés beindít, blokkokat old fel.
Az autóban te vagy a sofőr, vagy csak az utas? Vagy olyan utas, akinek saját sofőrje van? Döntsd el!
Az önbizalom növelés szempontjából létszükséglet, hogy az életed irányítása a kezedben legyen. Ha nem Te irányítasz, akkor majd valaki más fog, vagy csak sodródsz az árral. A belső szabadságod érzése függ ettől.
Ez az írás az erdei “stúdiómban” készült hangfelvétel bővített lenyomata. A hangrögzítés a pilisi Sikárosi rét mellett 2010. június 23-án történt. Hallgasd meg a YouTube vagy a Spotify Podcast csatornámon, és meríts belőle még több motivációt a célok megvalósításához.
Jöhet a következő lépés?
A célok megvalósítását serkentő leghasznosabb tippjeimből válogattam össze a fentieket. Ha csak ezeket megfontolod, majd néhányat közülük beépítesz a gyakorlatodba, akkor gyorsabban fogsz haladni. Ez a tapasztalatom.
Továbbra is maradj nyitott az újabb ötletekre! Egy írás vagy egy tréning felvétele sok inspirációt adhat, ám a folyamatos fejlődés megkívánja a folyamatos tanulást is. Ezért kérlek, tartsd meg a lendületet, és akár már most válassz egy következő anyagot. A célokkal kapcsolatos minden tudásomat leírom itt a Medium oldalamon, valamint elmondom a Podcast és YouTube csatornámon. Kapcsolódjunk és fejlődjünk együtt!
Köszönöm, hogy elolvastad! Ha hasznosnak találtad, akkor bátran üss a taps 👏 gombra párszor, s ezzel elősegíted, hogy mások is megtalálhassák.
Minden írásom és videóm a személyiségfejlesztés és kommunikáció színes égboltja alatt születik. Különösen lelkesít a szabadúszó vállalkozásfejlesztés és a közösségépítés a digitális térben. Azon vagyok, hogy egyre gazdagabb legyél zsebben, kapcsolatokban, de leginkább szívben.
Kérlek, tarts velem és kövesd az írásaimat! Köszönöm!